4 mało znane fakty o miodzie i jak pomóc pszczołom w PNW
4 mało znane fakty o miodzie i jak pomóc pszczołom w PNW
Posted on Kwiecień 7, 2016 by Amanda Li. This entry was posted in Jedzenie dobrze and tagged rd blogs. Bookmark the permalink.
Otwierają się targi rolne, kwiaty kwitną, a pszczoły są zajęte pracą. Wiesz, jak pyszny jest produkt końcowy, ale czy znałeś te cztery fakty o naszych pszczelich przyjaciołach i pysznym miodzie, który wytwarzają?
- Podobnie jak cukier stołowy, miód składa się głównie z glukozy i fruktozy. Jednak w rzeczywistości miód zawiera około 6 kalorii więcej na łyżeczkę w porównaniu z cukrem (1 łyżeczka miodu = 21,3 kalorii; 1 łyżeczka cukru = 15 kalorii). Ponadto miód jest rozkładany na inne produkty uboczne, takie jak methylglyoxal, który nadaje miodowi właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Z tego właśnie powodu ludzie od lat stosują miód w leczeniu ran oraz w terapii bólu gardła i innych powikłań. Jak to się mówi: "łyżka pełna cukru pomaga lekarstwom się wchłonąć!".
- Wielu z nas zna miód koniczynowy, taki, który można kupić w sklepie spożywczym w pojemniku z misiem, ale czy wiesz, że miód występuje w ponad 299 innych odmianach, takich jak gryczany, tupelo, akacjowy, kasztanowy i z kwiatu pomarańczy? Podobnie jak w przypadku wina, smak, kolor i wartości odżywcze miodu mogą się znacznie różnić w zależności od odmiany kwiatu, z którego pszczoły zbierają nektar i pyłek. W zależności od miejsca, w którym znajdują się ule, pszczoły mogą zbierać miód tylko z jednego rodzaju kwiatów (miód jednokwiatowy) lub z wielu rodzajów kwiatów (miód wielokwiatowy). Nawet smak miodów jednokwiatowych może się różnić z roku na rok i z ula na ul.
- W przeciwieństwie do produktów mlecznych, nie istnieją żadne zasady ani standardy branżowe dotyczące terminów "pasteryzowany", "naturalny" czy "surowy"; są to terminy, których producenci miodu mogą używać według własnego uznania. Podczas gdy nabiał jest pasteryzowany w celu zabicia szkodliwych organizmów, miód jest podgrzewany, aby opóźnić proces krystalizacji. Miód jest naturalnym środkiem konserwującym, ponieważ nie mogą w nim przetrwać szkodliwe organizmy. Jedynym wyjątkiem są zarodniki botulizmu. Dotyczy to jednak tylko niemowląt poniżej pierwszego roku życia, ponieważ pH ich układu pokarmowego sprzyja przekształcaniu się zarodników jadu kiełbasianego w toksynę botulinową. Z tego powodu należy unikać wszystkich rodzajów miodu (pasteryzowanego lub nie!) u niemowląt poniżej pierwszego roku życia.
- Jesteśmy w ogromnym stopniu zależni od pszczół, nie tylko jeśli chodzi o produkcję miodu, ale także w kwestii zachowania różnorodności i przystępności cenowej naszej żywności. Te maleńkie owady są odpowiedzialne za zapylanie około 130 różnych upraw owoców i warzyw. Wyobraźmy sobie, że w sklepie spożywczym lub na targu rolnym mamy do wyboru o 130 rodzajów owoców i warzyw mniej! Gdyby nie te pracowite stworzenia i pszczelarze, którzy się nimi opiekują, na naszych talerzach nie pozostałoby zbyt wiele do zjedzenia.
Zwróciliśmy się do dr Chrisa Takahashi, absolwenta UW i pszczelarza rekreacyjnego, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc.
Jak zainteresowałeś się pszczelarstwem?
Zainteresowałem się pszczołami, zanim zainteresowałem się pszczelarstwem. Rodziny pszczele wykazują zadziwiające zachowania wyłaniające się ze stosunkowo prostych zachowań indywidualnych (z których wiele jest zadziwiających samo w sobie). Do tego stopnia, że bardzo chciałem je zobaczyć na własne oczy.
Co możesz nam powiedzieć o populacji pszczół na północno-zachodnim Pacyfiku?
Pszczoły w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych mają w pewnym sensie szczęście. Chociaż nie mamy tak wczesnej wiosny jak Kalifornia czy inne kraje o południowej szerokości geograficznej, nie musimy się też martwić o surowe zimy, jak w przypadku środkowego zachodu czy północnego wschodu. Niestety, roczny wskaźnik strat jest nadal zbliżony do średniej krajowej (w ubiegłym roku wyniósł około 40%).
Co konsumenci powinni wiedzieć o miodzie ekologicznym i praktykach pszczelarskich?
Z tego, co udało mi się dowiedzieć, nie ma żadnych wytycznych USDA dotyczących miodu ekologicznego, więc wszystko zależy od tego, w jaki sposób sprzedawca chce wprowadzić miód na rynek. Zakładając, że intencje producenta są czyste, pszczoły mogą żerować w promieniu do 4 mil. Oznacza to, że musisz sprawdzić okoliczne 32 000 akrów, aby mieć pewność, że Twoja pszczoła ma tylko "ekologiczną" paszę.
Na jakie cechy lub właściwości zwracałby Pan uwagę przy zakupie miodu w sklepie teraz, kiedy jest Pan już doświadczonym pszczelarzem?
Konsumenci lubią miód bardzo klarowny, o złocistej barwie, więc taki właśnie trafia do sklepów spożywczych. W związku z tym miód jest zazwyczaj filtrowany, podgrzewany i pochodzi z jednej rośliny (zwykle koniczyny). Dzięki temu uzyskuje się bardzo jednolity produkt, który jednak nie jest zbyt interesującym pożywieniem.
Najlepiej poszukać lokalnego targu rolnego i porozmawiać z osobą, która go sprzedaje. Będzie ona w stanie powiedzieć, skąd pochodzi i jakie kwiaty kwitły w czasie zbierania miodu. Smak miodu może być różny, dlatego należy spróbować wielu odmian, aby dowiedzieć się, co nam smakuje. Miód powinien być również lekko mętny, co świadczy o tym, że pyłki nie zostały odfiltrowane.
Jakieś rady dla osób zainteresowanych pszczelarstwem?
Zanim kupisz pszczoły, dowiedz się jak najwięcej, a potem kontynuuj naukę. Nie trzeba go mieć, ale posiadanie mentora też bardzo pomaga. Pszczoły nie są wymagającymi zwierzętami domowymi, ale trzeba je od czasu do czasu kontrolować i w razie potrzeby wprowadzać zmiany. Ignorowanie ula pszczelego to dobry sposób na jego obumarcie lub rójkę, co obniża wydajność pracy i prawdopodobnie denerwuje sąsiadów.
Jakieś rady dla osób niezainteresowanych pszczelarstwem, ale chcących pomóc w zachowaniu populacji pszczół?
Tak naprawdę ważniejsze jest zapewnienie pszczołom przyjaznego środowiska niż hodowla samych pszczół, ponieważ większość różnorodności genetycznej pszczół miodnych znajduje się w zdziczałych rodzinach. Bardzo pomocne jest sadzenie kwiatów przyjaznych pszczołom (Puget Sound bees ma dobry lokalny przewodnik), zwłaszcza takich, które kwitną poza okresem, gdy zwykle kwitnie jeżyna (nasz główny strumień). Ważne jest także unikanie stosowania pestycydów chemicznych na roślinach lub w pobliżu roślin, na których żerują pszczoły. Należy również uważać na to, gdzie kupuje się rośliny. Wiele roślin i nasion jest wstępnie nasączonych pestycydami.
Dziękujemy dr Takahashi za te szczegółowe informacje! Pomóżmy wszystkim utrzymać brzęczenie pszczół na północno-zachodnim Pacyfiku.
Amanda Sullivan jest zarejestrowanym dietetykiem i certyfikowanym specjalistą ds. wsparcia żywieniowego, pracującym w klinice onkologii radiacyjnej w Centrum Medycznym Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Poza pracą lubi wspinaczkę skałkową, ogrodnictwo, gotowanie, granie w gry planszowe i spędzanie czasu ze swoim psem, Hulą.
Ten post został pierwotnie opublikowany na blogu RD. Możesz odwiedzić RD Blog i zobaczyć jego archiwa, jeśli posiadasz identyfikator UW Medicine.