Bo zdrowie jest najważniejsze!

Nowa piramida zdrowego żywienia

1 lutego 2017

Piramida żywieniowa pokazuje nam jak powinno wyglądać zdrowe żywienie. Ogólna idea przygotowania własnego jadłospisu powinna wyglądać tak, by zjadać przede wszystkim z korzyścią dla zdrowia. Mamy tutaj kilka istotnych zasad, które zawsze będzie trzeba brać pod uwagę i będą nam gwarantować racjonalne żywienie.

Od poprzedniego roku mamy podaną nową piramidę na podstawie nowych doniesień i badań. Między innymi analizowane były rekomendację od strony ekspertów. Dość znacząco piramida ta się zmieniła w stosunku do tego co mieliśmy przed kilkoma laty. Przewodnia myśl jest taka, by mieć mniej cukru, soli, tłuszczu a więcej błonnika.

Pierwsza zmiana jest już widoczna w nazwie, ale to właściwie korekta bardziej o charakterze kosmetycznym. Można wnioskować, że konieczna jest również bardzo istotna dawka ruchu każdego dnia. Zachęca się nas dziennie do minimum 30-45 minut aktywności. Nie zawsze musi to być duży trening. Przede wszystkim trzeba się ruszać i jak do tej pory nie robiliśmy tego to może się okazać, że codzienne spacery nam wystarczą. Oczywiście trzeba będzie utrzymywać bardzo dobre tempo. Każda forma ruchu będzie istotna w tych czasach, gdy przy komputerach spędzamy większość swojego czasu i aktywność jest u nas rzadkością.

Nowa piramida zdrowego żywienia

Według tej nowej piramidy założenie jest takie, że najniżej znajdują się warzywa, które mają być sposobem żywienia. W tym miejscu były wcześniej produkty zbożowe i obecnie one powędrowały nieco wyżej. Ta ilość produktów zbożowych obecnie jest nieco ograniczona.

Warzywa w diecie

Wiadomości jakie mamy od badaczy świadczą o tym, że dobrze będzie spożywać w podstawie naszej diety właśnie warzywa i owoce. To dzięki nim można chronić się przed problemami w układzie krążenia, można zmniejszyć ryzyko cukrzycy. Owoce i warzywa dzielić należy w proporcji, gdzie jedna czwarta to owoce a trzy czwarte to warzywa.

Produkty zbożowe

Spożywanie produktów zbożowych nadal jest wskazane, ale będzie to w mniejsze ilości nam proponowane. Przede wszystkim u nas w kraju istnieje duża popularność kanapek, ale wydaje się, że lepiej będzie je zastępować przez sałatki. Jeśli chodzi o produkty zbożowe znaczenie będzie miało to jaki będzie ich rodzaj.

Wybieramy pełnoziarniste produkty, kasze oraz brązowy ryż. W piramidzie na piętrze wyżej będzie mleko i powstające z niego produkty. Dzięki temu uzupełnić będzie można potrzebna dawkę witaminy D oraz wapń. To zalecenie jest tak samo jak to było w poprzedniej piramidzie kształtowane.

Ryby i mięsa

Wyżej będą znajdować się mięsa, ryby, jaja. Powinno się spożywać jak podają specjaliści nie więcej niż pół kg mięsa czerwonego tygodniowo. Zamiast tego powinno się postawić na produkty takie jak jajka, ryby. Na samej górze znajdować się będą tłuszcze nienasycone, a wiec oleje dobrej jakości oraz obecnie pojawiły się tam również orzechy, które mają działanie przeciwmiażdżycowe i zmniejszają cholesterol.

To może Cię zainteresować